Odporové bodování
Příbuzná technologie svařování plechů se řadí odporové svařování a bodování. V nabídce naší firmy najdete produkty od italské firmy TECNA která nabízí profesionální stroje na odporové bodování.
Základní informace
Nejpoužívanější jsou oboustanné bodovačky v ručním provedení, tzn. pracovník má kleště v ruce nabo zavěšené na balanceru pro ulehčení hmostnosti. Na stacionální pracoviště se používají stojanové bodovačky většinou vodou chlazené. Hlavním oborem v praxi využívají tuto technologii všichni kdo zpracovávají plech v průmyslu, vzduchotechnika, karosáři. Ti využívají zvláštní funkce jednostranného navařování hrotů, svorníků a matic. Tato technologe bývá často označena jako SPOT. Mezi silnější zařízení jsou v nabídce bodolisy které se používají na silnější materiály.
Co je odporové svařování?
Odporové svařovaní je soubor svařovacích metod, které na vytvořeni spoje využívají teplo vznikající průchodem svařovacího proudu svařovanými materiály a současného působení přítlačné síly. Mezi tyto metody patří bodové a švové svařovaní, svařování výstupkové (bradavkové) a stykové svařování stlačením a odtavením.
Odporově se svařují prakticky všechny druhy ocelí, a to i pozinkované nebo jinak pokovené, jako jsou karosérie aut, plechovky konzerv nebo drátěná pletiva. Svařovat lze i plechy z hliníku a jeho slitin, ale i materiály málo známé, jako titan nebo v jaderných aplikacích zirkon.
Hlavní druhy odporového svařování jsou:
- bodové svařování,
- výstupkové svařování,
- švové svařování,
- stykové odporové svařování stlačením,
- svařování natupo odtavením.
Bodové svařování
Nejznámější a nejpoužívanější druh odporového svařování. Jsme výhradní zástupci firmy Tecna v České republice. Známou výrobní společností specializovanou na rozsáhlou produkci bodovek a projekčních svařovacích strojů.
Princip bodového svařování
Spoje se vytvářejí v podobě svarových čoček mezi přeplátovanými dílci. Pro svařování se používají válcové duté elektrody s výměnnou čepičkou = kontaktní špičkou.
Podle uspořádání svařovacích elektrod rozeznáváme :
- přímé bodové svařování – elektrody jsou umístěny souose z opačných stran svařovaných dílců,
- nepřímé bodové svařování – elektrody jsou umístěny v různých osách z jedné strany svařovaných dílců.
Bodové svařování se používá na výrobu přeplátovaných spojů dílců z tenkého plechu, tloušťky běžně do cca 2,5–3 mm. Svařovat lze i větší tloušťky. Do dnešních dnů je to nejpoužívanější spojovací technologie v automobilové výrobě.
Kromě výroby automobilů a jiných dopravních prostředků (železniční kolejová vozidla, letecká výroba, výroba autobusů) se bodové svařování používá v mnoha jiných oblastech, např. při výrobě různých plechových krytů pro strojní zařízení.
dotaz? V případě jakéhokoliv dotazu ohledně našich produktů nás kontaktujte. napište nám